Zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy - anulacja ZUS na 3 miesiące

Zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Anulacja ZUS na 3 miesiące

Jaka forma wsparcia?

Ze zwolnienia ze składem ZUS w okresie pandemii możesz skorzystać, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub firmę, w której zatrudniasz maksymalnie 9 osób. Zwolnienie obowiązuje za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku i dotyczy składek m.in. na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy.

Kiedy możesz skorzystać ze wsparcia?

 1. jeżeli wykonywałeś działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenie
  lub
 2. byłeś płatnikiem składek przed tą datą i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na dzień 29 lutego 2020 r.
  lub
 3. jesteś osobą duchowną.

Gdzie szukać informacji?

Informacje na temat anulowania składek ZUS na 3 miesiące uzyskasz:

 1. pod numerami telefonów: 22 290 87 02 lub 22 290 87 03 – od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00,
 2. pod numerem ogólnopolskiej infolinii: 22 560 16 00 wybierając „0” i łącząc się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, a następnie wybierając temat rozmowy „7", czyli wsparcie dla przedsiębiorców – od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00.

Jak złożyć wniosek?

Stosowny wniosek składasz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możesz to zrobić:

 1. drogą elektroniczną – za pośrednictwem PUE ZUS (skorzystaj z instrukcji) lub przez https://login.gov.pl/login/login?ssot=j15r8y83db8zy0ijrl8l,
 2. za pośrednictwem poczty,
 3. osobiście w placówce ZUS w Słupsku, wrzucając wniosek do skrzynki na dokumenty.

Jakie zmiany w Tarczy 2.0?

W tzw. Tarczy 2.0, tj. w Ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, rozszerzono pomoc dla przedsiębiorców oraz osób wykonujących umowy cywilnoprawne w zakresie zwolnienia ze składek ZUS.

Od dnia 18 kwietnia 2020 r. z tej formy wsparcia możesz skorzystać również wtedy, gdy:

 1. prowadzisz firmę, która zatrudnia od 10 do 49 osób,
 2. jesteś płatnikiem będącym spółdzielnią socjalną.

Jeżeli prowadzisz firmę, która zatrudnia od 10 do 49 osób, wówczas zwolnieniem zostanie objęte 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Możesz skorzystać ze zwolnienia ze składek, jeżeli:

 1. rozpocząłeś działalność przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosiłeś do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
 2. rozpocząłeś działalność w okresie od 1 lutego do 29 lutego i który na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych,
 3. rozpocząłeś działalność w okresie od 1 marca do 31 marca i który na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych.

Do liczby ubezpieczonych nie wliczasz pracowników młodocianych.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i zatrudniasz od 1 do 49 osób, zwolnienie za marzec będziesz mógł również uzyskać w sytuacji, gdy składka za ten miesiąc została już przez Ciebie opłacona.

Jakie zmiany w Tarczy 3.0?

Jeżeli jesteś osobą samozatrudnioną i korzystasz z tzw. Ulgi na start, możesz również wnioskować o zwolnienie z ZUS. MUsisz przy tym spełnić określone warunki:

 • jeżeli korzystałeś z Ulgi na start przez cały kwiecień i maj – przysługuje Ci zwolnienie składek zdrowotnych za kwiecień i maj.
 • jeżeli korzystałeś z Ulgi na start i zakończyła się ona 30 kwietnia – przysługuje Ci zwolnienie składki zdrowotnej za kwiecień.
 • jeżeli korzystałeś z Ulgi na start i zakończyła się ona 31 marca – nie przysługuje Ci zwolnienie ze składek ZUS.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu wskazanych dokumentów, zgłoś się do Aktywatora – Słupskiego Domu Startupów. Nasi doradcy i eksperci wesprą Cię.